Okolie Encs


Ak cestujete autom z Košíc do Miškovca (nepomýlil som sa, aj mňa ťahá napísať Miskolc 🙂, čo je ale maďarské slovo a slovenská gramatika nepustí), možno ste prehliadli cestou malé mestečko Encs. Rozprestiera sa na ľavej strane tesne pred dedinou Forró. Mnohí sa tu zastavia lacno natankovať a pokračujú ďalej. No oplatí sa na pár minút odbočiť na dobrý obed do vychýrenej reštaurácie Anyukám mondta (Mama povedala), ktorá sa nachádza v strede mesta pri pošte.

Táto reštaurácia už po niekoľkokrát získala ocenenie najlepšej vidieckej reštaurácie. Jedlá pripravujú väčšinou z miestnych surovín a mnohé pochutiny si sami vyrábajú (napr. v lete ovocnú šťavu a celoročne vlastné klobásy plnia a chlieb pečú).

Pre maškrtníkov odporúčam ísť pár metrov ďalej do centra kde môžete ochutnať koláče, zmrzlinu i kávu v Éva cukrárni. Je to veľmi útulný a rodinnou atmosférou sálajúci podnik. Je zaujímavé, že v takom malom mestečku ďaleko od hlavných metropol dokážu fungovať takéto kvalitné gastronomické podniky.

Oproti cukrárne si v lete alebo na jar môžete v malom parku posedieť na lavičke a vychutnať atmosféru pokojného vidieckeho mestečka.

Pár kilometrov ďalej od mesta sa nachádza dobre známa turistická atrakcia hrad Boldogkő (hrad Šťastný kameň). Pod hradom v pivnici sa nachádza stredoveká reštaurácia Castrum Boldua, kde si naplno môžete vychutnať spôsoby stolovania v stredoveku. Menu zostavili na základe zachovaných písomných listín. Pri príprave jedál sa snažia zachovať postupy  a receptúry vtedajšej doby. Ingrediencie a koreniny, ktoré používajú sú tie isté, ktoré používali v kuchyni v období stredoveku.

1024px-boldogko%cc%8b_castle_-_hungary
hrad Boldogkővár, Foto: István Takács

Ak sa náhodou na nákupy alebo výlet vyberiete v nedeľu, tak reštaurácia Anyukám mondta je zatvorená. Ale ak sa nikam neponáhľate a po zákuskoch alebo káve zatúžite ešte po dobrom obede, odporúčam zájsť do mestečka Tállya. Tu sa nachádza maličký útulný hotel s vynikajúcou reštauráciou Oroszlános (Levia reštaurácia), kde Vás obslúžia aj v nedeľu a sviatky.

Po výdatnom obede odporúčam prejsť sa k neďalekému kaštieľu Maillot, kde si môžte pozrieť galériu, ktorá sa tu nachádza. Pre tých, ktorý majú naponáhlo a nechcú zachádzať pár km navyše, odporúčam asi 10 km pred Encsom odbočiť vpravo, do obce Hernádvécse, kde sa nachádza agroturistický hotel s famóznou reštauráciou Vécsecity.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s