Prečo ženy platia “ružovú daň”


Jediná daň, ktorá postihuje iba polovicu populácie je ružová daň. V anglicky hovoriacich krajinách zaviedli výraz “pink tax” . A tých, ktorých sa to týka, pravdepodobne si to ani neuvedomujú. Aj vy ste platcom ružovej dane?

Ružová daň postihuje ženy, ktorým sú účtované vyššie ceny za určite výrobky a služby. Napríklad služby čistiarne, výrobky pre osobnú starostlivosť, servis alebo poistenie áut účtujú omnoho viac ženám ako mužom. Nielen, že ženy v priemere o 22 % menej zarábajú ako muži, ale aj viac platia za rovnaké tovary alebo služby. Tieto rozdiely v našom regióne nie sú tak markantné ako inde vo svete. Ako príklad môžme uviesť čistiarenské služby, ktoré stoja rovnako obe pohlavia. Ale služby kaderníka stoja oveľa viac ženy ako mužov. Pánsky strih vlasov s umytím stojí menej ako dámsky – aj keď je dĺžka vlasov rovnaká. Ďalším príkladom je pena na holenie. Pena alebo gél na holenie určená pre ženy je drahšia ako pánska. Takisto jednorázové žiletky väčšinou ružovej farby sú drahšie pre dámy ako pre pánov.

Podľa štúdie, ktorú vypracovalo mesto New York ročne ženy minú o 1351 $ viac ako muži. Ženské produkty stoja v priemere o 7% viac ako mužské.

Čo spôsobuje túto nerovnosť?

Za všetkým treba hľadať marketing. Ženy sú ochotné zaplatiť za svoju obľúbenú značku viac a ich citlivosť na ceny je nižšia. Muži mnohé značky v prípade ceny veľmi rýchlo vymenia za lacnejšiu náhradu, keďže podľa nich rovnaký účel splní aj lacnejší variant. Marketingovú stratégiu “pink it and shrink it” výrobcovia radi využívajú, čo v praxi znamená, že produkt zafarbia na ružovo, zmenšia ho a predávajú za vyššiu cenu. Ich argument, že pri výrobe používajú kvalitnejšie materiály a odlišné technologické postupy neobstojí, nakoľko podľa štúdií ide o celkom totožné výrobky.

V Európe pri poistkách súdny dvor zasiahol a nariadil rovnosť cien poistiek. Pri výrobkoch, je to však nemožné nariadiť. Jediným spôsobom sa zatiaľ javí bojkot výrobkov zasiahnutých ružovou daňou.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s