Florencia 💐- miesto kde sa chcete vrátiť


Ak sa rozhodujete kam vybehnúť na pár dní, určite zvážte aj Florenciu. Má neopakovateľné čaro s minulosťou ktorá preráža zovšadiaľ kam sa pozriete. Talianský temperament, znamenité jedlo a víno, krásne úzke uličky, romantická atmosféra, káva, móda, zmrzlina…, mesto ktoré vážne môžem 💛.

Pamiatky

Väčšina pamiatok je sústredená do centra mesta, ktoré je zapísané v zozname UNESCO. Ak nechcete prísť o nervy, je lepšie túto obhliadku absolvovať pešky. Kvôli parkovaniu. Je dobré si parkovanie autom dohodnúť dopredu v hoteli a presúvať sa ním skôr na výlety mimo Florencie. Ďalšou z možností je prenajať si auto priamo vo Florencii. Do Florencie letia linky z Viedne a Budapešti. V súčasnosti sú cenovo najvýhodnejšie lety z Budapešti od 170€. Z Viedne je to o 100 eur drahšie. Môžete letieť aj do Pisy od 120€, avšak čo ušetríte na letenke, zaplatíte na presun do Florencie.

Odporúčam začať prehliadku na Piazza del Duomo kde môžete obdivovať katedrálu Santa Maria del Fiore, ktorú domáci volajú proste Duomo. Štvrtá najväčšia katedrála na svete a jej zelený, biely a ružový mramor pripomínajúci slonovinu. Je nádherná – bellissima. Ak chcete výhľad na celé staré mesto, oplatí sa vyšliapať schody na kupolu Duomo, alebo výjsť na zvonicu Giotto’s Campanile – sú na pár krokov od seba. Oproti hlavnému vchodu do Duomo je Baptistérium San Giovanni niekdajšia krstiteľnica a jedna z najstarších budov v meste. Tu bol pokrstený aj florentský rodák, básnik Dante Alighieri.

Basilica di San Lorenzo – najstarší kostol vo Florencii, farnosť rodiny Medici s historickou knižnicou. Najkrajšie námestie Piazza della Signoria s dominantou Palazzo Vecchio. Bol domovom vládnucej rodiny Medici. Na námestí sa nachádza množstvo sôch medzi inými aj kópia sochy Dávida od Michelangelo Buonarroti (originál v Galleria dell’Accademia), socha Hercules a Cacus, socha Únos Sabine, Neptúnová fontána a ďalšie.

Ponte Vecchio – najstarší, najužší a najfotografovanejší most ponad rieku Arno. Basilica di Santa Croce – gotický chrám, s fotogenickými náhrobkami osobností ako Michelangelo Buonarroti, Niccolò Machiavelli, Galileo Galilei, Gioacchino Rossini…

Prejdeme cez rieku Arno a vybehneme hore schodmi na Piazzale Michelangelo s ďalšou replikou Dávida, odkiaľ je najkrajší výhľad na mesto. Bazilika San Miniato al Monte – jeden z najvyšších bodov v meste. Inak najkrajší románsky kostol Florencie. Blízko je botanická záhrada i observatórium. Palazzo Pitti – pálac najväčších rivalov Mediciovcov (Medici), rodiny Pitti. Iróniou je, že v 16. storočí palác kúpil Cosimo Medici. Giardino di Boboli – rozprávkové barokové záhrady s fontánami, rybníkmi, jaskyňami, sochami. Dá sa tu krásne zrelaxovať.

Nájdeme tu ešte množstvo ďalších úžasných pamiatok – ťažko vybrať len niekoľko. Nenadarmo sa Florencii hovorí aj galéria pod holým nebom.

Prehliadku, ak máte tu možnosť si radšej rozdeľte na viac dní. Florenciu si predsa treba užiť. Pohodička, pamiatky, obedík, zákusok – posedieť, skávičkovať, rozhliadnúť sa a nadýchať neopakovateľnej atmosféry. Čo nestihnete, aspoň máte o dôvod navyše sa sem vrátiť.

Nákupy

Vo Florencii sú exluzívne obchody zvučných značiek v centre mesta na uliciach Via dè Tornabuoni, Via della Vigna Nuova a Via degli Strozzi. Taktiež na ulici Via de’ Cerretani, následne Via Roma a v okolí Ponte Vecchio. Oplatí sa navštíviť luxusný outlet Via europa Leccio reggello. Na druhej strane cenovej úrovne leží farebné a hlučné trhovisko San Lorenzo.

Klebetí sa

Fontana del Porcellino (diviačik 🐗) – niečo pekné si poprajeme. Mincou pošúchame rypák diviaka, ktorý je symbolom mesta. Mincu vložíme do jeho papule, a dúfame, že sa minca zošmykne do otvoru na odtok vody pod diviakom. V tom prípade sa naše želanie splní 😍. Ak sa nezošmykne, vraj máme ešte dva pokusy… Divé prasa najdete na Piazza del Mercato Nuovo, blízko Piazza della Signoria.

Výlety po okolí

Lucca, Pisa, San Gimignano, Siena, Pienza, Montepulciano, Arezzo… – možno v ďalšom príspevku.

Hotelové inšpirácie

Foto z booking.com.

lea-podpis-italiano

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s