Monako – mekka milionárov


Po Vatikáne je Monacké kniežatstvo druhý najmenší štát sveta rozlohou. Hlavným ťahúňom monackej ekonomiky je bankovníctvo a cestovný ruch. Preto nečudo, že sa stala mekkou milionárov a miliardárov celého sveta.

Nachádza sa na Azúrovom pobreží 16 km od Talianska a 13km od Nice. Podnebie je stredomorské. Hoci oficiálnym jazykom je francúzština, väčšina ľudí hovorí aj anglicky a taliansky. Je domovom či už prechodným alebo trvalým mnohých športovcov a celebrít z celého sveta, kedže daň z príjmov sa tu neplatí. Zaujímavosťou je, že 30% populácie tvoria milionári. V hustote obyvateľov si delí prvú priečku spolu s Macaom a Hongkongom.

6961600955_9f09b65d5d_b
socha zakladateľa Monaka Francoa Grimaldi, Foto: Monaco Press Centre Photos

Na území dnešného Monaka stála historická pevnosť, ktorú na konci 13. storočia ovládol šľachtický talianský rod z Janova – Grimaldiovci. Traduje sa legenda o tom, ako sa dobytie podarilo pomocou ľsti. Francois Grimaldi prezlečený za mnícha v jednu daždivú noc zaklopal na brány pevnosti so žiadosťou o pomoc. Vpustili ho a na základe toho dal pokyn svojim mužom k dobytiu pevnosti. Grimaldiovci odvtedy vládnu tejto malej krajine. Monako je a aj bolo s malými prestávkami pod ochranou Francúzska.

Platí sa tu eurom, aj keď Monako nie je členom európskej únie. Medzi najznámejšie podujatia patrí formula jeden pre automobilových nadšencov. Okruh F1 v Monaku je známy nebezpečnými zákrutami a panuje tu bohémska atmosféra.

Pre vášnivých hráčov ponúka Casino Monte Carlo nezabudnuteľný zážitok. V kasíne môžu byť zamestnaní ako krupiéri iba Monačania a zároveň všetci Monačania majú zákaz hrať v kasíne. V kasíne si zahráte od 5€ ale páni nezabudnite na smoking a dámy na elegantné šaty pri vstupe. Súčasťou komplexu je aj Opera de Monte Carlo v ktorom sídli filharmonický orchester Monte Carlo. V tejto mestskej časti sa okrem kasín nachádzajú aj kúpeľné komplexy a svetoznámy Hotel De Paris. Na Monaku je sympatické množstvo zelene – parky a záhrady. Jednou z nich je záhrada princeznej Grace, kde pestujú jej najobľúbenejšie kvety – ruže. Na jej počesť ju vybudoval Knieža Rainier III.

Pri pohľade z hora na Monako zaujme zeleň skoro na každej streche či už obytných domov alebo výškových budov.

 

img_6134
oceánografické múzeum, Foto: Pixabay

Ako prvé na svete vzniklo Oceanografické múzeum v Monaku. Nachádza sa na útese, asi 80 m nad morom. Podľa jeho vzoru boli postavené ďalšie vo svete (španielská Valencia, americké Woods Hole pri New Yorku…).

V Monaco-Ville sa nachádza katedrála Notre-Dame-Immaculée alebo Katedrála nepoškrvnenej Matky Božej, v ktorej sú pochovaní členovia rodu Grimaldiovcov, vrátane kňažnej Grace a jej manžela Rainiera III. Stojí na mieste prvého farského kostola v Monaku postaveného v roku 1252, ktorý bol zasvätený sv. Mikulášovi.

Starobylé ulice plné rešturácií, malých kaviarní a obchodov vedú k hlavnému námestiu na ktorom stojí Palais Princier, kde býva monacké knieža Albert II. so svojou rodinou. V pravidelných intervaloch môžete pozorovať známu ceremóniu výmeny stráží.

Z ďalších zaujímavostí sa oplatí navštíviť exotickú záhradu Jardin de Exotique Monaco, alebo napríklad Napoleonové múzeum, či kostol Saint-Charles. Azúrové pobrežie si môžte vyskúšať na jedinej verejnej pláži Lavotto, inak väčšinou preplnenej alebo na súkromných plážach jednotlivých podnikov. Nevynechajte ani Port Hercules, kde môžte obdivovať množstvo luxusných jácht.

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že Monako je pre našinca cenovo nedostupné, opak je pravdou. Do Monaka sa dá letecky dostať z Viedne už od 188 € alebo Budapešti od 132 € na letisko v Nice, čo je letisko ktoré využívajú Monačania. Z letiska sa buď taxíkom alebo vlakom dostanete priamo do Monte Carla. Hotely ponúkajú svoje ubytovanie už od 120 EUR/noc.

Pokiaľ Vás neodradí vyššia cena Hôtel de Paris alebo Hôtel Hermitage oplatí sa ubytovať v tomto období od 340 EUR za noc a na pár dní si dopriať pocit milionárov. Ceny sa líšia  v závislosti od sezóny.

Neexistuje veľa miest na svete, kde si raňajky dáte v Monaku, obed v Taliansku a večeru vo francúzskom Nice. To je čaro rozlohy 2km štvorcového štátu.

Jedlá v Monaku sú ovplyvnené francúzskou a talianskou kuchyňou. Nájdete tu reštaurácie kde si večeru môžete dať aj za viac ako 150€ na osobu a na druhej strane aj bežné cenovo dostupnejšie podniky ako napr. McDonald alebo talianske pizzerie. Cena kávy je porovnateľná s cenou kávy v európskych metropolách (Bratislave).

Monako je miesto, ktoré určite treba navštíviť. Aspoň raz. Je blízko a stojí za to.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s