Andorra – kniežatstvo ukryté v Pyrenejských horách


Andorra je kúzelný horský mini štát, ktorého rozloha je väčšia ako Viedeň ale o niečo menšia ako územie Budapešti. V zozname najmenších štátov je na 16. mieste. Je krajinou s najvyššou priemernou nadmorskou výškou a najvyššie položeným hlavným mestom v Európe. Nájdeme tu krásne prírodné scenérie s ľadovcovými jazerami, stále zasneženými štítmi hôr, husté lesy, pastviny.

Leží na hranici Španielska a Francúzska v srdci Pyrenejí. Má dva hraničné priechody – jeden zo Španielska a druhý z Francúzska. Nachádza sa hlboko v horách v nadmorskej výške 1000 m nad morom s miernym podnebím. V zime je tu viac snehu a letá sú chladnejšie. Úradným jazykom je katalánčina, ale dohovoríte sa samozrejme po španielsky, francúzsky, portugalsky a anglicky. Oficiálne je Andorra kniežatstvo, ale fakticky je tu parlamentná demokracia. Zaujímavosťou je, že Andorra má dve hlavy štátu a to francúzskeho prezidenta a španielskeho biskupa zo Seo de Urgell. Za suverénny štát bola Andorra vyhlásená cisárom Karolom Veľkým ako poďakovanie za pomoc pri bitke s Arabmi o Katalánske polia v roku 819. Nosnými piliermi hospodárstva Andorry sú cestovný ruch, obchod a služby hlavne v oblasti bankovníctva. Platí sa tu eurom.

Pri vstupe do krajiny, ktorá mimochodom nie je členom Európskej únie, sa na hranici dlho nezdržíte, pretože pasová kontrola sa tu robí len výnimočne. Úplne iná je však situácia na výstupe z Andorry. Tu sa pravidelne tvoria dlhé kolóny čakajúcich osobných a nákladných automobilov. Nikto, kto opúšťa Andorru sa totiž nevyhne prehliadke úložného priestoru svojho auta a tiež kontrole batožiny. Je to spôsobené tým, že v krajine sú v porovnaní s jej susedmi omnoho nižšie ceny všetkých tovarov čo zvádza turistov k nadmerným nákupom. Preto je dobré si zistiť aktuálne vývozné limity na osobu. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam na hraniciach.

V hornatej Andorre vlaková ani letecká doprava neexistuje. Od španielskej po francúzsku hranicu vedie veľmi dobrá cestná komunikácia, ktorá prepája väčšinu miest a obcí Andorry. Medzi obcami premávajú autobusy a minibusy.  Najbližšie medzinárodné letiská sú v Toulouse (vzdialené 180 km) a Barcelone (vzdialené 225 km), odkiaľ sa do Andorry dostanete autobusom, taxíkom alebo si prenajmete auto.

Život malej Andorry sa koncentruje v jej hlavnom meste – Andorra la Vella. Miestni ju volajú jednoducho „Andorra“. V hlavnom meste sa nachádza vyše sto ubytovacích zariadení najmä hotelov, hostincov a apartmánov. Priaznivé daňové zákony, bezplatná lekárska starostlivosť a bezcolné pásmo pritiahlo mnoho ľudí usadiť sa v Andorre. Občianstvo však môžu získať až po 20 rokoch. V Andorre sa neplatia žiadne priame dane, celé územie je bezcolné a DPH je len 4% – preto nečudo, že Andorru nazývajú daňovým rajom.

V mestách celej Andorry nájdete nákupné centrá, kde lacno nakúpite elektroniku, šperky, výrobky zo zlata, cigarety, alkohol ale lacný je tu aj benzín. Na svoje si prídu aj fashion a beauty maniačky. Štýlové obchody sú preto po celý deň preplnené ľuďmi. Nečudo, že služby tvoria viac ako 3/4 HDP Andorry. Ak ste tu autom, pripravte sa, že na prízemí nezaparkujete. Parkovanie v stiesnených garážach vysokých niekoľko desiatok poschodí s úzkymi chodbami dá celkom zabrať, o to viac ak Vám výšky nerobia práve najlepšie.

Medzi naj pamätihodnosti v hlavnom meste patria kostoly Sant Romá de les Bons a Sant Climent de Pal. Kruhová veža Santa Coloma a staré sídlo vlády sú tiež veľmi navštevované turistami.

Krajina disponuje piatimi lyžiarskymi strediskami s kvalitnými službami ponúkajúcimi možnosť vyžitia až do neskorej jari. Príroda v Andorre umožňuje skombinovať športové, zdravotné a relaxačné aktivity. Prírodné bohatstvo lesov, lúk, riek a jazier Pyrenejí je možné objavovať peši, na koňoch alebo horských bicykloch. Horské bicykle sa dajú požičať vo všetkých lyžiarskych strediskách počas „suchých“ mesiacov. Pozerať je čo, keďže takmer v každej dedine stojí kamenný kostol, kaplnka, starobylý most či iná románska stavba.

Nájdeme tu aj najväčšie kúpele v južnej Európe – Caldea s plochou 25 000 m2. Tieto termálne sírne pramene sú určené najmä na liečbu reumatizmu a kožných ochorení. Kultúrny život v Andorre ponúka rôzne umelecké možnosti – divadlo, množstvo galérií, hál a múzeí. Je tu rušný nočný život ako v Španielsku.

Kuchyňa je tu prevažne katalánska s množstvom kvalitných reštaurácií a tiež medzinárodných fastfoodov. Hladný neostanete.

Andorru s jej čistou prírodou si ľahko zamilujete, či ste nadšenci zimných športov alebo turisti, ktorí v lete radi navštevujú hory. Na svoje si prídu shopaholici a tiež gurmáni, ktorí radi objavujú nové destinácie a chute.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s