Ružová voda (hydrolát)


V recenziách často spomínam ružovú vodu, preto a tiež lebo je skvelá – dnes o kvetovej vode Ruža. Ak si pozriete svoje pleťové vody, zrejme budú obsahovať kadečo. Ak narátate tak 5 extraktov z rastlín bude to jedna z tých lepších. Baví ma písať o produktoch, kde nie je absolútne nič sporné pri zachovaní výborných vlastností, tak ako je to tu. Hydroláty majú čisto prírodné zloženie a viditeľné účinky. A my si môžeme nechať kompromisné riešenia na iné oblasti nášho života.

Ružová voda je vhodná pre všetky typy pleti. Obzvlášť pre citlivú, aknóznu, zapálenu a starnúcu pokožku. Tiež pre tých, ktorým sa páči vôňa ruže.

Čo je hydrolát?

Hydroláty/kvetové vody sú aromatické vody. V podstate ide o vedľajší produkt pri výrobe éterického oleja (étericky olej Ruža – ružová voda). Počas destilácie vodnou parou sa oddeľujú látky rozpustné v tukoch (éterické oleje) a látky rozpustné vo vode (kvetové vody). Vzniká tak voda bohatá na bioaktívne látky z tej ktorej rastliny (ružová, levanduľová, harmančeková voda…).

Hydroláty sú omnoho jemnejšie v účinkoch ako éterické oleje, používajú sa priamo na pokožku a nie je potrebné ich ďalej riediť. Vytvárajú na koži hydratačnú ochrannú vrstvu so zjemňujucími, ukľudňujúcimi a liečivými účinkami.

Zloženie

A – Hanus: hydrolat of Rosa Damascena Mill
B – Nobilis Tilia: Rosa Damascena Flower Water, Citronellol*, Geraniol*
* prírodného pôvodu
C – Purity Vision: Rosa Damascena Mill Flower extract

Čisté kvetové vody. Citronellol, Geraniol sú súčasť hydrolátu a je na výrobcovi/legislatíve či ich rozpíše v zložení alebo nie. Obsahujú ich všetky kvetové vody a líšia sa v závislosti od druhu rastliny z ktorej sa destilujú. A to je všetko, čo môžu hydroláty obsahovať. Žiaden alkohol, žiadne oleje… proste nič, inak by to boli pleťové vody alebo niečo iné.

Účinky

  • antivírusové
  • antibakteriálne (potláčajú rast baktérií)
  • antiseptické
  • protizápalové
  • analgetické (tlmia bolesť)
  • spazmolytické (uvoľňujú kŕče)
  • hydratačné, tonizujúce a spevňujúce
  • antioxidačné
  • relaxačné, upokojujúce a antidepresívne

Vôňa, obal

Vôňa je jemná a príjemná. Nečakajte, že od úžasu spadnete na zadok, lebo nespadnete. Väčšina vonných látok z lupeňov ruží skončila v éterickom oleji, vo vode zostali zvyšky. Dokáže prevoňať kúpelňu, po nanesení na telo rýchlo vyprchá. Preto sa nemusíte báť, nenaruší Vašu parfémovú vonnú kompozíciu.
Najviac sa k vôni ruže približuje podľa mňa Purity Vision (C). Vo vode od Hanus (A) cítiť podrvené lupene ruží ako si možno pamätáte z detstva. Od Nobilis Tilia (B) si k tomu prirátajte medové tóny. Ružové vody od rôznych výrobcov sa líšia v odtieňoch vône ruže, inak veľký rozdiel v účinkoch medzi nimi nevidím.

Voda od Hanus (A) má obal prispôsobený na dočistenie pleti. Nemá však rozprašovač. Vyrába sa v tejto jednej veľkosti (100 ml).
Purity Vision (C) má sprejovú aplikácia, čo mi vyhovuje viac, tiež ju však zoženiete iba v 100 ml balení. Je označená certifiátom BDIH. Medzičasom zmenili dizajn etikety obalu. Kupujem si ak zoženiem tú pôvodnú, dizajnovo sa mi páči viac. Na fotke si môžete pozrieť obe.
Nobilis Tilia (B) Vám dá na výber čo sa týka veľkosti (50, 200, 1000 ml) a tiež materiálu (bioaktívne sklo, plast). Všetky sú s rozprašovačom až na najväčšie balenie. Majú certifikát CPK BIO.

Ružovú vodu som si obľúbila. Po niekoľkých vyhodených sklenených baleniach som začala hľadať veľkosť viac vyhovujúcu mojej spotrebe. Preto som prešla na Nobilis Tilia. Momentálne používam 200 ml balenie v skle a 1 000 ml balenie v plaste. Je fajn ju mať v zásobe. A označenie Bio mi robí pokoj v duši.

Využitie

Riedim ružovou vodou oleje na tvár, telo a vlasy. Dá sa ňou dočistiť pleť po odlíčeni – vyrovnáva pH pokožky, čistí, hydratuje, spevňuje a upokojí ju. Voda ako by zvyšovala odolnosť pokožky a pomaličky liečila všetko čo sa vyskytne.
Vlasy menej zaťaží ak oleje určené na ošetrenie končekov vlasov doplníme o túto vodu. Poprípade na mokré vlasy stačí použiť iba ružovú vodu – neelektrizujú a ľahšie sa rozčesávajú.
Oceníte ju aj v prípadoch, keď nemôžete riskovať fľak na oblečení od krému a koža potrebuje natrieť. Hydrolát zanechá ošetrenú pleť bez mastnoty – môžete sa hneď obliecť.
Je možné ju použiť pri príprave jedla – palacinky, zmrzlina, koktaily… Kozmetika, ktorú môžem zjesť je top.
Ružová voda je vhodná aj pre bábätka. Používa sa do kúpeľa, ako prísada do kozmetiky (šampóny, krémy…), k naparovaniu tváre a inhalácií, ako ústna voda, po holení, v posilňovni počas tréningu, v lete na osvieženie, po opaľovaní, na upokojenie unavených očí napr. pri šoférovaní, k starostlivosti o domácich miláčikov, ktorí sú na silné vône citliví, k jemnej dezinfekcií rúk… no nevyberte si 🙂.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s