Siwak 100% prírodná zubná kefka


Siwak sa mi páčil na prvé počutie, ale poznáte to, buď mi niečo do toho prišlo, alebo som ho zabudla objednať… o to viac sa aktuálne teším skúšaniu tejto čarovnej paličky. Siwak – čistí, bieli, lieči a stará sa o celkové zdravie ústnej dutiny. Má antibakteriálne pôsobenie, osviežuje dych a všetko toto zvláda pri 100% prírodnom zložení a cenovej dostupnosti. Pohodlná a príjemná objednávka zo stránky www.siwak.sk (www.siwak.cz) vďaka milým ľuďom.

O čo ide?

Pomôcka na čistenie zubov – palička v tvare a veľkosti ceruzky. Tieto zubné tyčinky majú dvojitú funkciu. Mechanicky odstraňujú zubný povlak z povrchu zubov ako naše bežné kefky a ich zloženie sa postará aj o „chemické“ čistenie podobne ako zubné pasty.

Kefka Siwak je koreň stálozeleného menšieho stromu Arak – Salvadora persica. Rastie v horúcich rovníkových oblastiach. Jeho pestovanie na suchých miestach, kde často už nie sú schopné rásť žiadne iné rastliny, bráni ďalšiemu rozširovaniu púšte (dezertifikácia).  Zároveň dáva možnosť jej pestovateľom zabezpečiť svoje rodiny. Túto čistiacu tyčinku používali už v Babylonskej ríši, tiež obyvatelia starovekého Grécka a Ríma, starovekí Egypťania… V súčasnosti sa s ňou stretneme v rôznych častiach Afriky, Ázie a Južnej Ameriky. Siwak teda nie je pre veľkú časť sveta žiadnou novinkou. A pre nás ostatných môže byť tento rokmi overený spôsob čistenia zubov príjemnou zmenou a vyjadrením pozitívneho vzťahu k životnému prostrediu.

Siwak_texty

Zloženie

Literatúra uvádza viac než desať rôznych chemických zložiek dôležitých pre účinnú ústnu a zubnú hygienu obsiahnutých v kefke Siwak. Konkrétne ide o zlúčeniny kremíka, fluóru, kyselinu trieslovú a salycilovú, živicu, salvadorin, éterické oleje, síru, vitamín C, uhličitan sodný, chloridy, vápnik, benzylizothiokyanát (BIT) – protikarcinogénne pôsobenie, steroly, saponíny, flavonoidy a dalšie. Príroda sa opäť raz predviedla, tentokrát ako profesionálny dentista. Všetky tieto zložky dávajú kefke Siwak špecifické vlastnosti.

Vlastnosti/účinky zubnej kefky Siwak:

 • zlepšuje zdravie ústnej dutiny,Siwak príchute klinček, mäta, citrón
 • pôsobí proti vzniku zubného kazu,
 • zabraňuje usádzaniu zubného povlaku a kameňa,
 • čistí a bieli zuby,
 • dodáva zubom lesk,
 • antibakteriálna,
 • obmedzuje zápaly v ústach,
 • podporuje mineralizáciu zubov,
 • posilňuje ďasná,
 • osviežuje dych,
 • prírodná,
 • pozitívne pôsobí na trávenie (zmierňuje kŕče),
 • šetrná k zubnej sklovine,
 • biologicky rozložiteľná.

Ak to zhrnieme, po obsahovej stránke má Siwak všetky účinné látky ako bežné zubné pasty (fluorid a vápnik) avšak v prírodnej a teda telu prirodzenejšej podobe, plus ďalšie užitočné zložky navyše. Preto by som tento koreň určite nepodceňovala.
Siwak Odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Ako na to

Paličku odbalíme z plastového obalu a opláchneme pod tečúcou vodou. Z jednej strany odstránime vrchnú kôru – ošúpeme tenkú hnedú kožovitú vrstvu v šírke malíčku (cca 0,5 cm). Odkryje sa nám biela vláknitá časť (A). Opatrne rozžujeme tak, aby sa nám oddelili vlákna a vznikol štetec (B). Trvá to pár sekúnd. Wuala – môžeme si čistiť zuby zo všetkých 5 strán – vnútorna, vonkajšia, žuvacia plocha a koľko sa nám dá aj z dvoch bočných strán každého zuba. Nezabudnime na povrch jazyka. Štetinky Siwaku ležia v rovnakom smere ako rúčka, tým sa o niečo horšie čistia stoličky ale efektívnejšie udržujú medzizubné priestory.
Po skončení čistiaci korienok opláchneme vodou a vložíme do cestovného púzdra štetcom k otvoru. Použité vlákna (C) sa odporúčajú odrezávať každé 1-2 dni. Moje odporúčanie je pred každým použitím, vtedy je kefka stále ako nová, čerstvá. Príde mi to hygienickejšie.
Na začiatok nepotrebujete orezávač, postačí nôž, ale pri pravidelnom používaní by sa mohol hodiť.
Ak tyčinka pri opakovaných použitiach príliš vyschne, namočíme ju cez noc v pohári s vodou. Neodkladáme v kúpelni, pri toalete… aby do seba nenasiakla čo nechceme.

Siwak_príchute

Vôňa, chuť

Vôňa a chuť sú zeleninové. Niečo okolo chrenu a wasabi len omnoho slabšie. Teraz niektorých možno prešla chuť:). Nemusí. Jemne pikantná chuť svedčí o čerstvosti a množstve účinných látok. Pri 2-3 použití chuť prestanete riešiť. Skúšala som Siwak v prevedení klinček, citrón, mäta a prírodný bez príchute. Základ je rovnaký a príchute/arómy sú len naznačené – veľmi jemné. Citrónový má podľa mňa najväčší bieliaci efekt a chuťou mi asi najviac vyhovuje klinček. Rozdiely sú malé.
Rovnako ako pri zubných pastách, chuť ani vôňa neohúri ale nie je ani nepríjemná. Po dočistení z úst Siwak necítiť.

Skúsenosti

Je to také zábavné umývanie zubov – s paličkou, bez pasty, inak sa drží, s dokorán otvorenou pusou… Pravdepodobne nenahradí úplne zubnú kefku na ktorú sme rokmi zvyknutí, ale určite príjemne doplní ústnu hygienu.
Účinok porovnateľný s bežným spôsobom čistenia zubov.
Používam zubné pasty bez fluoridu, pretože si nemienim umývať zuby priemyselným odpadom. Oceňujem preto občasné dopĺňanie prírodného fluóru pomocou Siwak tyčinky.
Čistenie touto vecičkou vzhľadom na absenciu skúsenosti trvá o niečo dlhšie.
Veľkou výhodou je použitie bez vody a zubnej pasty, preto neprskáte ani nepeníte do okolia a môžeme si zuby umývať aj mimo kúpeľne.
Má mierne ostrú chuť – okrem zubov dezinfikuje aj pery a všetko s čím príde do kontaktu. Preto ak máte náchylnosť k tvorbe aftov, kútikov… Siwak oceníte.
Zuby obalí vrstvou živice, ktorú síce necítite ale chráni zuby a zabraňuje na istý čas usadzovaniu zubného povlaku. Z tohto dôvodu máte pocit čistých zubov dlhú dobu – aj niekoľko hodín dokonca aj po jedle. V tomto vidím najväčší prínos Siwak kefky.
Zuby sú príjemne hladké. Viditeľne ich zosvetľuje a dodáva im lesk.
S medzizubnými priestormi si síce poradí lepšie ako bežná kefka, ak ste ale zvyknutí na zubnú niť, aj tu ju budete potrebovať.
Počas umývania zubov zároveň upravuje trávenie ako milý bonus navyše.

Pri tomto produkte čokoľvek napíšem, nevyrovná sa to osobnej skúsenosti. Treba vyskúšať. A ktovie, ak sa raz ocitnete bez zubnej kefky na mieste so stromom Arak (Salvadora persica) budete vedieť čo s ním ;).

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s